KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Dyplom na temat: Studencie, nie pisz pracy do szuflady
2009-11-24

Były już debaty, fora i panele. Litry wypitej kawy, mnóstwo zjedzonych ciastek i… jasna diagnoza: nauka i biznes nie współpracują. Dziś przestajemy mówić, zaczynamy działać. Startuje akcja „Gazety” – „Dyplom na temat”.

W „Gazecie” opisywać będziemy dyplomy studentów tworzone z myślą o dalszym wykorzystaniu, a czasem wręcz na zamówienie. Służyć mogą miastu, prywatnym firmom, fundacjom. Akcją tworzymy połączenia między uczelniami a firmami. Między studentami a ich przyszłymi pracodawcami. Zachęcamy studentów, aby ich prace były praktyczne i użyteczne. By efekt często wielomiesięcznej pracy nie został zapomniany w momencie odebrania dyplomu. Do współpracy zaprosiliśmy: Akademię Sztuk Pięknych, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny. Uczelnie, które mają w sumie 80 tys. studentów zgodziły się od razu. We wtorek w Muzeum Miasta Łodzi rektorzy szkół uroczyście podpisali list intencyjny. Sygnatariuszami byli profesorowie: Stanisław Bielecki (PŁ), Włodzimierz Nykiel (UŁ) i Paweł Górski (UM). Przedsiębiorców reprezentował Błażej Moder, prezes zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Byli także przedstawiciele samorządu studenckiego. Rektorzy podkreślali, że dziś nauka ma nową rolę. – Sto lat temu miała zaspokoić potrzeby poznawcze. Dziś ma rozwiązywać problemy rzeczywistości – porównywał prof. Nykiel.
Wiele dobrych przykładów znaleźliśmy już na uczelniach. Na UŁ spotkaliśmy studentkę, która wymyśliła, jak z osadów oczyszczalni ścieków zrobić glebę. Okazało się, że wystarczy wpuścić dżdżownice. Te przerobią osad na nawóz dla plantacji wierzby energetycznej. Na Politechnice uczy się student, który projektuje domy ze słomy. Jego pierwsza budowla staje właśnie pod Warszawą. A na ASP znaleźliśmy studenta, który projektuje buty dla Adidasa. W jego kolcach biegał na olimpiadzie w Pekinie lekkoatleta Tyson Gay.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.