KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Infostrada w województwie łódzkim
2010-04-22

W 2013 roku całe województwo łódzkie będzie korzystało z szerokopasmowego internetu. W tym roku w ramach projektu pilotażowego dostęp do niego będzie miało 5 gmin: Dalików, Łęczyca, Parzęczew, Wartkowice i Zgierz.

Realizacją projektu pilotażowego, który umożliwi dostęp do szerokopasmowego internetu w województwie łódzkim zajmą się Konsorcjum Tele B oraz Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, które wygrały przetarg. Obejmie on w tym roku 5 gmin: Dalików, Łęczycę, Parzęczew, Wartkowice i Zgierz. W 2013 roku z szerokopasmowego internetu korzystać będzie całe województwo.

Na początku internet będzie dostępny dzięki sygnałom radiowym, które z czasem zostaną zastąpione światłowodowymi. Projekt będzie finansowany ze środków unijnych.

Zalety infostrady

Taka nowoczesna sieć umożliwi dostęp do internetu zdecydowanie większej ilości odbiorcom. Stworzy możliwość rozwoju między innymi e-administracji (załatwiania spraw na odległość), e-zdrowia (przesyłanie wyników badań) czy korzystania z taniej telefonii internetowej. Część mieszkańców, na przykład rodziny zastępcze czy z niskimi dochodami, będą mogły bezpłatnie korzystać z internetu.

Projekt pilotażowy sprawdzi działanie systemu, który wkrótce infostradą połączy 177 gmin w województwie łódzkim. Obecnie z internetu szerokopasmowego korzysta 30% ludzi w województwie, co powoduje, że nasz region jest pod tym względem poniżej średniej krajowej. Wiele gospodarstw i gmin nie ma w tej chwili możliwości podłączenia internetu ze względów technicznych. Infostrada pozwoli na dostęp do sieci 90% mieszkańców, większości firm, wszystkim jednostkom administracji oraz pozostałym instytucjom.

W przyszłym roku powinien powstać projekt techniczny, wówczas rozpocznie się instalacja urządzeń. Budowa zakończy się w 2013 roku.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.