KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
JEREMIE rozdał już siedem milionów. I rozda więcej
2011-09-28

Pożyczki JEREMIE popularność zawdzięczają oprocentowaniu wielokrotnie niższemu niż w komercyjnych bankach. Można dostać do 500 tys. zł nawet na 2 proc. rocznie. ŁARR ma na ten cel 24 mln zł, a pieniądze musi rozdać w ciągu dwóch lat.

– Zachęciły mnie niskie koszty i nieskomplikowana procedura. W banku za kredyt zapłaciłabym co najmniej 9 proc. rocznie – mówi Ewa Buss, właścicielka drukarni Intrograf. Pieniądze przeznaczy na rozbudowę zakładu, którego powierzchnia powiększy się o 160 m kw.

O pieniądze może starać się każdy, nawet nowo powstałe firmy. Najniższa udzielona do tej pory pożyczka to 20 tys. zł, ale zdarzają się też dużo wyższe. Przedsiębiorcy najczęściej przeznaczają pieniądze na nowe maszyny i urządzenia.

Po niecałych trzech miesiącach funkcjonowania w Łodzi programu JEREMIE rozdano już siedem milionów i na dwa lata pieniędzy na pewno nie wystarczy. – Już teraz wystąpiliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego o kolejną, taką samą pulę środków – tłumaczy Przemysław Andrzejak, prezes ŁARR. BGK pieniądze przyznał, ale – żeby je wykorzystać – agencja musi pokazać tzw. wkład własny. Bez czterech milionów złotych pieniądze dla małych firm są nie do ruszenia.

Patową sytuację rozwiązał Witold Stępień, marszałek województwa, który zdecydował o dokapitalizowaniu spółki. Zgodził się na to sejmik wojewódzki. Urząd marszałkowski, który jest głównym udziałowcem agencji, oprócz pieniędzy przekazał kamienicę przy ul. Narutowicza 34. – Łódzka agencja jest ostatnią w kraju, która wynajmuje pomieszczenia na rynku. Inwestujemy w ŁARR, bo chcemy, by swoim zasięgiem obejmowała cały region i wspierała lokalny biznes – mówi marszałek Stępień.

Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń programu JEREMIE, przedsiębiorcy wcale nie wnioskują o pożyczki w maksymalnej wysokości. Od ŁARR można dostać do 80 proc. wartości inwestycji. – Średnia wysokość udzielanych pożyczek to 50 proc. – informuje Andrzej Ĺťak, dyrektor departamentu pożyczek i poręczeń ŁARR. To znaczy, że blisko 50 mln zł przeznaczone w ŁARR na program JEREMIE przełoży się na inwestycje warte 100 mln zł.

Okres spłaty pożyczki wynosi od 12 do 60 miesięcy (dopuszcza się trzy miesiące karencji). Wysokość oprocentowania w skali roku to tylko 2 proc. (przy okresie spłaty do 12 miesięcy), 2,25 proc. (12 do 24 miesięcy) i 2,5 proc. (powyżej 24 do 60 miesięcy). Pieniądze będzie można wykorzystać wielokrotnie, bo JEREMIE jest funduszem odnawialnym. Kiedy środki odda jeden przedsiębiorca, będzie je mógł pożyczyć inny.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.