KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Kobiety po 45. roku życia coraz częściej boją się utraty etatu
2010-04-06

40. urodziny to dla wielu pań żaden powód do świętowania. Niejedna aktywna zawodowo kobieta obawia się utraty pracy.

Tak jak na przykład pani Aleksandra spod Skierniewic, której wkrótce kończy się umowa. Boi się, że straci etat w sklepie, a razem z nim kontakt z ludźmi.
Jest jednak szansa, że to się zmieni. W Skierniewicach rozpoczęły dwa programy skierowane do kobiet po 45. roku życia i to nie tylko bezrobotnych. Pierwszy realizowany jest przez Powiatowy Urząd Pracy i Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego, drugi przez Centrum Edukacji i Pracy OHP. W sumie szkolić się na nich będzie ponad 50 kobiet.
Na kursie „specjalista ds. kadr i płac”, połączonym z językiem angielskim i organizowanym przez CEiP, szkoli się właśnie 47-letnia Aleksandra (nazwisko do wiadomości redakcji). Kobieta boi się, że pracodawca nie będzie chciał jej przedłużyć umowy.
– Pomyślałam, że to dla mnie szansa – mówi. – Nawet jeśli szef mnie zwolni, będę miała atut w ręku, czyli nowy zawód i znajomość angielskiego. Może łatwiej będzie mi znaleźć nową pracę – ma nadzieję. – Najważniejsze w tym kursie jest jednak coś innego. Jestem wśród ludzi, zdobywam nowe umiejętności, rośnie moje poczucie wartości – wylicza. – A z tym ostatnim jest u mnie najgorzej…
Szkolenie zaczęło się 30 marca i potrwa do 11 sierpnia. Najtrudniej zorganizować sobie czas, gdyż zajęcia odbywają się w skierniewickim Centrum Kształcenia Ustawicznego trzy razy w tygodniu w godz. 16.30 – 20. I mimo że koszty dojazdu są zwracane (w szkoleniu biorą też udział kobiety z powiatów rawskiego, łowickiego i kutnowskiego), systematyczny udział w zajęciach jest dużym wyzwaniem.
– Podziwiam je, bo przecież te panie normalnie pracują, mają dzieci, prowadzą domy, a mimo to są nad podziw zorganizowane – chwali Marta Janus, specjalistka ds. rozwoju i monitoringu w Centrum Edukacji i Pracy. – O wiele bardziej niż mężczyźni, którzy nie przychodzą na zajęcia i trzeba do nich wydzwaniać, pisać i dopytywać, dlaczego nie są systematyczni.
Obecnie centrum prowadzi kolejny nabór na kurs zawodowy „specjalista ds. kadr i płac” wraz z językiem angielskim, kursowi przyświeca hasło „Aktywni zawodowo po 45”.
– Zainteresowanie jest spore, ale uprzedzam, że nie każda pani zostanie zakwalifikowana – dodaje Marta Janus. – Wybór jest zawsze poprzedzony rozmową z kandydatką.
Szkolenia dla kobiet po 45. roku życia organizuje również Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, która  projekt „Spełniona w biznesie” realizuje z urzędem pracy.
Ze Skierniewic zgłosiło się około 20 kobiet. Udział w tym projekcie to nie tylko bezpłatne podniesienie kwalifikacji, ale całkiem wymierne korzyści. Kobiety, które zdecydują się na otworzenie własnej działalności gospodarczej, mogą liczyć na 40 tys. zł dotacji. – Mam pomysł na własny interes – mówi pani Helena. – Ale całe życie pracowałam na etacie i nie mam pojęcia, jak się zakłada oraz prowadzi własną firmę. A chcę otworzyć gospodarstwo agroturystyczne dla osób niepełnosprawnych. Liczę, że mi się uda – dodaje mieszkanka powiatu skierniewickiego.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.