KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Kolejna próba podbicia Dalekiego Wschodu- ŁARR S.A. Kolejne sukcesy handlowe
2013-05-17

Znaczenie gospodarki Chin stale rośnie, co budzi ogromne zainteresowanie wśród polskich firm. Według danych Ministerstwa Gospodarki w 2011 roku na chińskim rynku działało ponad 200 firm z udziałem polskiego kapitału. Większość z nich należała do sektora MSP.  Pomimo tak wysokiej liczby firm z polskim kapitałem na rynku chińskim, a także rosnącej wielkości eksportu, przedsiębiorcy wciąż muszą liczyć się z koniecznością przezwyciężenia wielu trudności. Problemów można napotkać wiele – kłopoty związane z regulacjami prawnymi, chiński system cyfryzacji, czy chociażby bariery kulturowe. Pomimo tych licznych niedogodności jest to rynek warty uwagi, z wielkim potencjałem dla polskich przedsiębiorców.

Doskonałym przykładem potencjału rynku chińskiego są targi SIAL CHINA – największa w Azji i jedna z najważniejszych i największych imprez targowych branży spożywczej na świecie. Ponad 2 000 wystawców, 7 hal wystawowych i blisko 50 000 odwiedzających z całego świata sprawiają, że obecność na nich jest wręcz obowiązkowa dla każdej firmy pragnącej zaistnieć na rynku międzynarodowym.

Polskę podczas tegorocznych targów SIAL China, które odbyły się w Szanghaju w dniach 7-9 maja reprezentowało kilkadziesiąt firm z branży spożywczej z całego kraju. Wśród nich znalazła się także silna delegacja z woj. łódzkiego, która pojawiła się na targach w ramach organizowanego przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. wyjazdu. Na specjalnie przygotowanym stoisku promującym przedsiębiorców z naszego regionu, przedstawiciele branży mięsnej (Ubojnia zwierząt rzeźnych MIR-KAR), produktów mlecznych (Gust-Food) oraz słodkich/słonych przekąsek (Cornellis Asia & Pacific Sp. z o.o.) mogli zaprezentować swoje produkty, nawiązać kontakty biznesowe i promować Łódzkie jako region dynamicznego rozwoju branży spożywczej. Oprócz samych targów łódzcy przedsiębiorcy brali udział w zorganizowanych spotkaniach i sesjach B2B z chińskimi przedsiębiorcami, a także w panelach dyskusyjnych dotyczących możliwości wejścia na rynek azjatycki

„Podczas trzech dni targów na naszym stoisku doszło do blisko 100 konkretnych spotkań z chińskimi przedsiębiorcami, które dotyczyły już szczegółowej współpracy pomiędzy firmami oraz dalszych kroków. Ich ilość zaskoczyła, oczywiście bardzo pozytywnie, zarówno nas jak i przedsiębiorców. (…)”- mówi Michał Brzeziński z Departamentu Doradztwa dla Biznesu i Sektora Publicznego w ŁARR S.A.- „(…) co więcej polscy przedsiębiorcy mogli liczyć z naszej strony na kompleksową pomoc w zakresie zakwaterowania, obsługi tłumacza, przygotowania stoiska, a także organizacji przelotu.” Dodaje.

Misja Gospodarcza do Szanghaju została zorganizowana w ramach projektu „Promocja przedsiębiorstw z Województwa Łódzkiego poprzez organizację tragów i misji gospodarczych celem ekspansji na światowe rynki zagraniczne”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Uczestnicy misji otrzymali refundacje w wysokości 50%.

Kolejna Misja Gospodarcza organizowana przez  ŁARR S.A. odbędzie się w Kazachstanie i trwać będzie od 1 do 3 października (2013 rok). Będzie to Wystawa Narodowa zorganizowana w ramach odbywających się tam targów „Europa- Azja. Współpraca bez granic.” Wystawa ta ma charakter wielobranżowy.

 

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.