KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Łączenie działań PO IG sposobem na środki z UE
2010-03-26
 

Łączenie projektów z działań 8.4 (budowa dostępu do sieci na etapie ostatniej mili) i 8.3 (przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu) może być jedną z najskuteczniejszych strategii pozyskiwania przez małych operatorów telekomunikacyjnych środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Do takiego wniosku doszli w piątek po południu uczestnicy VI konferencji Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, której partnerem jest rpkom.pl.

– Strategia jest prosta: samorząd określa, jacy mieszkańcy są zagrożenie wykluczeniem cyfrowym i decyduje o sfinansowaniu im pięcioletniego dostępu do sieci. Dofinansowanie trafi do operatora ostatniej mili, który w tym miejscu pojawi się w ramach projektu z działania 8.4. To de facto jest sposób na zagwarantowanie sobie określonej puli klientów. Pieniądze są pewne, bo płaci gmina. Wnioski konsolidujące kilka działań będą z pewnością przychylniej oceniane – przekonywał podczas konferencji Marek Trznadel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Jak podała KIKE, w czasie ostatniego, jesiennego naboru wniosków na projekty w ramach działania 8.4. urzędnicy odrzucili 31 z 86 wniosków na sumę 40,9 mln zł. – Oznacza to, że zostanie wydana mniej więcej połowa środków, na jakie złożono wnioski w czasie tego naboru – powiedział Piotr Marciniak z KIKE.

Członkowie KIKE argumentowali, że kryteria oceny składanych przez nich wniosków są niejasne, a decyzje oceniających urzedów – nieprzewidywalne. Marek Trznadel przestrzegał jednak przed konsekwencjami bagatelizowania środków unijnych i nie składania wniosków. – Projekty inwestycyjne na dostęp w ramach ostatniej mili są powiązana z budową sieci regionalnych. Jeśli nie będziecie składać wniosków, w końcu samorządy lokalne, chcąc uporać się inwestycjami, zdecydują się na partnerstwo publiczno-prywatne z jedynym operatorem na rynku, który może udźwignąć ciężar finansowy wkładu własnego i to on będzie budował ostatnią milę, nie wy – wskazywał Trznadel.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.