KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Łodzianki ostro walczą o dotacje na własny biznes
2010-02-18

Łodzianki są coraz bardziej przedsiębiorcze i to właśnie do nich adresowane są kolejne unijne projekty. Dzięki dotacjom ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego kobiety mogą spróbować swoich sił w prowadzeniu własnego biznesu.

Lidia Tarnowska jest właścicielką firmy i sklepu internetowego „Ĺťyj łatwiej”, w którym można kupić akcesoria dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jest jedną z kobiet, które w zeszłym roku wygrały program „Bądź sobie szefem”, organizowany przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego.

– Przez wiele lat nie pracowałam, ze względu na kłopoty rodzinne. Musiałam opiekować się chorą mamą. Chciałam znaleźć rozwiązanie, żeby coś robić i jednocześnie być w domu, kiedy to jest potrzebne. Tak powstał pomysł stworzenia sklepu internetowego – mówi Lidia Tarnowska.

Firma „Ĺťyj łatwiej” doskonale wpisała się w niszę, nie tylko na łódzkim, ale także ogólnopolskim rynku. – Pomysł podsunęła mi kuzynka z Norwegii, która co jakiś czas przywoziła przedmioty codziennego użytku ułatwiające życie starszym i niepełnosprawnym. Kiedy sama chciałam dokupić coś w Polsce, okazało się, że jest to niemożliwe. I tu znalazłam swoje miejsce – mówi Tarnowska.

W sklepie pani Lidii można dostać np. elastyczne sznurowadła, przedłużoną łyżkę do butów czy przyrząd do zakładania skarpet. Rzeczy z pozoru prozaiczne okazały się niezwykle potrzebne do życia. – Cały czas jest ryzyko, czy mi się powiedzie. Trzeba jednak wierzyć we własne siły. Dziś ciężko pracuję i planuję już rozbudowę firmy – zapewnia Tarnowska.

Kobiety biorące udział w unijnych konkursach są coraz bardziej kreatywne. Wachlarz pomysłów wybiega daleko poza zakład fryzjerski czy kosmetyczny. – Każda pani miała swój plan. Było prywatne przedszkole, gabinet logopedyczny, firma marketingowa, rękodzieło artystyczne, sklep numizmatyczny, a nawet firma szyjąca akcesoria do trumien – wymienia Izabela Witaszek, koordynatorka projektu „Bądź sobie szefem”.

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego rozpoczęła już nabór do kolejnego projektu, wspierającego przedsiębiorcze kobiety w regionie łódzkim: „Spełniona w biznesie”. To nawet 40 tys. złotych dotacji, pensja przez cały rok i doradztwo biznesowe dla kobiet otwierających własną firmę. Projekt ma wyjątkowy charakter, bo skierowany jest do kobiet zamieszkujących wybrane powiaty: kutnowski, opoczyński, radomszczański, zduńskowolski, piotrkowski, pajęczański, bełchatowski i skierniewicki.
– W projekcie mogą wziąć udział panie powyżej 45. roku życia. Priorytetowo traktowane będą mieszkanki wsi i miasteczek poniżej 25 tysięcy mieszkańców, bezrobotne i zagrożone utratą pracy. Nasze projekty mają na celu aktywizację, dlatego wybieramy grupy, które najbardziej tego potrzebują – tłumaczy Andrzej Rostocki, konsultant z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Wypełnione wnioski trzeba dostarczyć do 8 marca do siedziby agencji. Wzory znajdują się w internecie na stronie www.larr.lodz.pl.

Jak pokazują badania GUS, poziom zatrudnienia kobiet w Łodzi jest aż o jedną czwartą niższy niż mężczyzn. Dlatego coraz więcej unijnych programów kierowanych jest właśnie do nich.

– Łodzianki są bardzo przedsiębiorcze. Mamy bardzo duży odsetek własnych inicjatyw. To wynika z uwarunkowań tego miasta. W Łodzi mieszkają silne kobiety, które przeżyły już niejeden kryzys, dlatego potrafią walczyć o swoje. Jednocześnie po upadku przemysłu włókienniczego i odzieżowego w regionie wiele z nich długotrwale pozostaje bez pracy i to właśnie je najtrudniej zaktywizować – ocenia Julita Czernecka, socjolog na Uniwersytecie Łódzkim. Szansą dla nich są właśnie takie inicjatywy.

 

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.