KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Łódzkie: ponad 5,5 mln zł na wsparcie nowych firm
2010-01-19

Ponad 5,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przeznaczy na wsparcie nowych firm Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego (ŁARR). Pieniądze mają wspomóc te firmy, które powstaną w ramach dwóch nowych projektów Agencji – „Wirtualny biznes” i „Spełniona w biznesie”. Jak poinformował Marcin Węgierski z ŁARR, oba projekty skierowane są do osób z miejscowości liczących poniżej 25 tys. mieszkańców oraz terenów wiejskich w Łódzkiem.

W projekcie „Wirtualny biznes” mogą wziąć udział osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo z całego województwa łódzkiego, planujące założenie e-firm, czyli działalności gospodarczej związanej z internetem. Konkurs „Spełniona z biznesie” jest natomiast przeznaczony dla kobiet w wieku powyżej 45 lat z kilku powiatów: bełchatowskiego, kutnowskiego, opoczyńskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, skierniewickiego i zduńskowolskiego.

Węgierski zaznaczył, że „priorytetowo traktowane będą kobiety bezrobotne i zarejestrowane w urzędach pracy, zagrożone utratą pracy lub znajdujące się w okresie wypowiedzenia”.

Wsparcie w każdym z projektów otrzyma 40 osób. Kto konkretnie, zdecydują wyniki konkursów, w których będą brane pod uwagę przede wszystkim ciekawe pomysły na biznes. Zwycięzcy dostaną do 40 tys. zł jednorazowej dotacji na wydatki związane z założeniem firmy oraz tzw. wsparcie pomostowe – 1100 zł przez 6-12 miesięcy, np. na opłacenie czynszu, składek ZUS czy rachunków za prąd i telefony. Rekrutacja do obu projektów potrwa do 10 lutego.

„Wirtualny biznes” i „Spełniona w biznesie” to kolejne projekty ŁARR, wspierające mieszkańców regionu w zakładaniu własnego biznesu.

Dzięki trzem ubiegłorocznym konkursom – „Bądź sobie szefem”, „Własna firma drogą do sukcesu” i „Wirtualna firma – realny sukces” w Łodzi i województwie powstały 63 firmy. Są wśród nich m.in. szkoła tańca, kluby „Po 40-ce” i fitness dla seniorów, szkoła języków obcych, internetowy sklep żeglarski, fotolaboratorium i wirtualna recepcja. Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem: wzięło w nich udział ponad 1500 osób.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.