KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Mieszkańcy mają dobre pomysły na swój biznes
2010-03-13

Pracownia architektury krajobrazu, Strefa Próżności, sklep on-line z rękodziełem artystycznym i telewizja internetowa – takie m.in. firmy chcą założyć mieszkańcy województwa łódzkiego za unijne dotacje. Zakończył się właśnie nabór do dwóch nowych projektów Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego – „Wirtualny biznes” i „Spełniona w biznesie”.

– Wpłynęło wiele ciekawych pomysłów na biznesy, a to będzie ważnym, choć nie jedynym kryterium oceny – mówi Błażej Moder, prezes ŁARR. – Formularze zgłoszeniowe zostaną teraz ocenione pod względem formalnym, a następnie merytorycznym. Uczestnicy każdego z konkursów, którzy otrzymają największą liczbę punktów, zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne – one ostatecznie zdecydują o tym, kto otrzyma wsparcie na własny biznes. Wyniki będą znane w kwietniu – dodaje Błażej Moder.
Jedna z uczestniczek konkursu „Spełniona w biznesie”  zamierza otworzyć kawiarnię dla matek z dziećmi. Mamy będą tu mogły spokojnie napić się kawy i porozmawiać, a ich pociechy znajdą się w tym czasie pod profesjonalną opieką. Kawiarnia zostanie wyposażona m.in. w maty edukacyjne, leżaczki dla maluchów, kącik do przewijania oraz specjalne fotele dla mam karmiących.
– Pomysł na taki biznes przyszedł mi do głowy, gdy zostałam babcią. Wiele młodych mam, jak moja 25-letnia córka, nie ma się gdzie spotkać z koleżankami, mając małe dzieci pod opieką – zdradza przyszła bizneswoman.   Inna z pań chce w Strefie Próżności pomóc zadbać o własne ciało – odchudzić się, czy oczyścić organizm z toksyn, wykorzystując do tego m.in. masaż rolkowy z czasów Cesarstwa Chińskiego. Jej zdaniem, takie miejsce może przyciągnąć wielu chętnych, bo – jak mówi – coraz więcej osób, także mężczyzn, dba o siebie i dobre samopoczucie.
Na pieniądze z Unii Europejskiej może liczyć 80 osób. Zwycięzcy dostaną do 40 tys. zł dotacji na wydatki związane z założeniem firmy oraz tzw. wsparcie pomostowe – 1,1 tys. zł przez 6-12 miesięcy np. na opłacenie składek
ZUS i czynszu.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.