KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Młode mamy rozkręcają biznes
2009-08-12

Po urlopie macierzyńskim wróciły do pracy. Ale nie do tej, w której były zatrudnione przed urodzeniem dziecka. Poszły na swoje. Otwierają własne biznesy: sprzedaż kuli przez internet czy szycie wyściółek do trumien.

Mają nadzieję, że będą miały więcej czasu dla siebie i dziecka. – Myślałam o tym od dawna – przyznaje Izabela Krause-Płatek, która otwiera studio projektowania mody.
Przed urodzeniem dziecka też projektowała, ale w zakładach odzieżowych. – Szef krzywo patrzył na zwolnienia i pytał, czy nie planuję kolejnej ciąży – opowiada. – Teraz będę mogła zabierać synka do pracy, nie muszę się przed nikim tłumaczyć.

Izabela zdaje sobie sprawę, że na początku może nawet pracować więcej, niż w zakładach. – Na razie sama i projektuję, i szyję. Mam jednak nadzieję, że za kilka miesięcy zatrudnię krawcową – mówi.
Już rozmawia z dziewczyną, która wyjechała do Anglii. – Tam nie pracuje w zawodzie i wiem, że planuje wrócić – dodaje Izabela.
W Łodzi rodzi się każdego roku około 6,5 tys. dzieci. Średnio co piąta z młodych mam decyduje się na urlop wychowawczy. Pozostałe wracają do pracy. – Jest ciężko, bo w kryzysie nie ma dla mam żadnej taryfy ulgowej – mówią. – Dlatego już zauważają plusy bycia na swoim.
Agnieszka, mama dwójki maluchów, zdecydowała się na nietypowy biznes – szycie i sprzedaż tzw. utensyliów funeralnych, czyli wyposażenia trumien. Szukała branży, w której bez względu na to czy jest kryzys, czy go nie ma, popyt nie spada. Przed urlopem macierzyńskim też szyła, ale dla kogoś. – Duże wymagania za niewielkie pieniądze – ocenia krótko.
Szycie wyposażenia do trumien nie będzie dla niej trudne. Ma też nadzieję, że będzie się dobrze sprzedawać. Była już na targach funeralnych, by poznać nowe trendy. – Rozmawiałam też z zakładami pogrzebowymi i producentami trumien. Ci mają już swoich dostawców, ale nie ukrywają, że liczy się cena – mówi.
Biznes zamierza prowadzić we własnym domu. – Nie będę musiała oddawać dzieci do żłobka na cały dzień – cieszy się.
Dodatkowym atutem są fundusze europejskie. Kobiety zakładające własne firmy mają szanse na dotacje z Programu Europejskiego Kapitał Ludzki. Mogą dostać nawet 40 tys. zł. W unijnym projekcie Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego „Bądź sobie szefem”, największe szanse na pieniądze miały właśnie matki wracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka. – Zainteresowanie było ogromne – mówi Krzysztof Kałużny z ŁARR. – O dwadzieścia dotacji ubiegało się 623 chętnych.
Ewa Krzyżanowska nie mogła uwierzyć, że udało jej się przebić przez gęste sito wniosków. Wcześniej pracowała w Warszawie, potem – razem z narzeczonym – kupiła pensjonat na Słowacji. Szukali spokoju i ciągnęło ich do bycia na swoim. Sami wyremontowali budynek i zaczęli wynajmować. Gdy jednak na świat przyszła Lilianka (dziś ma siedem miesięcy), zdecydowali się wrócić do Łodzi. – Tu możemy liczyć na pomoc dziadków – nie ukrywają.
Ale Ewa długo nie siedziała bezczynnie. – Wpadłam na pomysł, jak połączyć pracę z pasją – mówi.
Jej hobby to pentaque, czyli kule. – Gram od czterech lat, mam licencję – opowiada. Miłością do kuli zaraził ją narzeczony, mistrz Polski w tej dyscyplinie. – To gra rodzinna, która będzie w Polsce coraz bardziej popularna – uważa Ewa. – Dlatego zamierzam sprzedawać w internecie gadżety związane z pentaque.
Unijny projekt ŁARR zapewnił kobietom nie tylko dotacje na uruchomienie firmy, ale także szkolenia dotyczące prowadzenie biznesu. – Jestem dobrze przygotowana. Wiem na co zwracać uwagę, jak poruszać się w urzędach – ocenia Izabela.
Nie boi się? – Zawsze jest strach przed usamodzielnieniem, ale bycie na swoim ma wiele zalet – ocenia.
Oficjalnie firmy Ewy, Agnieszki i Izy wystartują od września.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.