KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Młodzi przedsiębiorcy narzekają na brak pieniędzy
2010-02-23

Banki nie chcą udzielać kredytów – narzekają. Rozwiązanie? Właściciele młodych firm mogą skorzystać z funduszy pożyczkowych, które oferują pieniądze tańsze niż w bankach i bardziej dostępne.Największym w województwie łódzkim funduszem pożyczkowym, przeznaczonym dla mikro-, małych i średnich firm, zarządza Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego.

– Przedsiębiorcy mogą otrzymać do 300 tys. zł pożyczki i spłacać ją do trzech lat – mówi Zbigniew Wiatr, dyrektor zarządzający ŁARR. Pożyczki udzielane przez fundusz ŁARR to najtańszy pieniądz w regionie, a także jeden z najtańszych w kraju, ponieważ pieniądze, jakimi dysponuje, pochodzą z tzw. dotacji pomocowych. Oprocentowanie wynosi tylko połowę stawki referencyjnej, co obecnie daje 2 -2,5 proc. w skali roku, w zależności od okresu spłaty. Np. łączne odsetki od pożyczki w wysokości 60 tys. zł, spłacanej przez rok, wyniosą 650 zł, a przez dwa lata – 1406 zł. Prowizja od 2,5 do 3,5 proc. wartości pożyczki to jednorazowy wydatek. Fundusz udziela pożyczek na inwestycje do 80 proc. ich wartości, m.in. na kupno nieruchomości przeznaczonej na działalność gospodarczą, urządzeń, komputerów i oprogramowania, środków transportu, które umożliwią przedsiębiorcom stworzenie nowych miejsc pracy lub utrzymanie istniejących. Od początku istnienia funduszu dzięki tym pożyczkom powstało ponad 2350 miejsc pracy, a wartość zrealizowanych inwestycji w ostatnich 4 latach przekroczyła 17 mln zł.

Jak załatwić pożyczkę krok po kroku:
1. Skontaktuj się z ekspertem ŁARR, który udzieli wszelkich informacji (www.larr.lodz.pl).          2. Pobierz potrzebne formularze ze strony www.larr.lodz.pl i wypełnij.
3. Złóż wniosek o pożyczkę wraz z kompletem dokumentów i biznesplanem.
4. Poczekaj na rozpatrzenie wniosku – pracownicy funduszu skontaktują się z Tobą.
5. Gdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, poradź się eksperta, jaki rodzaj zabezpieczenia będzie dla Ciebie optymalny.
6. Podpisz umowę o przyznaniu pożyczki.
7. Złóż uzgodnione zabezpieczenie i potwierdzenie wniesienia wkładu własnego.
8. Sprawdź stan konta – pożyczka zostanie na nie przelana.

Cała procedura zajmie około miesiąca.

Fundusze pożyczkowe dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzą w Łódzkiem także Fundacja Rozwoju Gminy Zelów, Fundacja Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości w Poddębicach, łódzka Fundacja Inkubator oraz Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego. W zależności od instytucji, wysokość udzielanych przez nie pożyczek wynosi od 10 do 120 tys. zł, odsetki 6-9 proc. rocznie, a prowizja 3-3,5 proc. pożyczonej kwoty.

 

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.