KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Nowa platforma łącząca pomysłodawców z aniołami biznesu
2010-05-27

Z jednej strony przedsiębiorca ze świetnym projektem, z drugiej doświadczony i zamożny prywatny inwestor, zainteresowany inwestycją w przedsięwzięcie o wysokiej stopie zwrotu. Jak skojarzyć te dwie strony, by stworzyły niezwykle dochodowy dla obu stron biznes? Zajmie się tym Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego w ramach nowego projektu Gildia Aniołów Biznesu.

Dzięki aniołom biznesu skrzydła rozwinęli tacy giganci, jak Google, Apple, Yahoo, czy Skype. – To przedsiębiorcy, którzy nie obawiają się wyjątkowych wyzwań połączonych z dużym ryzykiem. W odważne projekty angażują nie tylko kapitał, ale oferują też wsparcie merytoryczne i kontakty biznesowe. Takich osób będziemy szukać w Gildii Aniołów Biznesu – mówi Błażej Moder, prezes ŁARR.

Projekt ŁARR jest realizowany w województwach łódzkim, mazowieckim i pomorskim. Gildia Aniołów Biznesu współpracuje już z Business Angel Seedfund, pierwszym polskim funduszem zalążkowym, założonym przez aniołów biznesu. W planach ma również nawiązanie współpracy z organizacjami prywatnych inwestorów, parkami naukowo-technologicznymi i inkubatorami przedsiębiorczości oraz funduszami venture capital. Na wsparcie będą mogły liczyć przedsięwzięcia odważne, lecz poparte rzetelnymi biznesplanami, stwarzające obu stronom bardzo realną możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków. GAB zajmie się ich selekcją i oceną, a dla najlepszych opracuje specjalistyczne ekspertyzy i zarekomenduje je potencjalnym aniołom. Najłatwiej złożyć projekt przez stronę internetową www.aniolybiznesu.org. W ramach Gildii Aniołów Biznesu powstaje też internetowa platforma, służąca kojarzeniu inwestorów z firmami poszukującymi kapitału.

– Nie ograniczamy się jedynie do kojarzenia przedsiębiorców z inwestorami. Chcemy pomóc im podnieść swoje kwalifikacje biznesowe. Dla projektodawców regularnie organizujemy bezpłatne szkolenia na temat przygotowania projektów i pozyskiwania kapitału od aniołów biznesu. Wkrótce rozpoczniemy cykl spotkań i szkoleń dla aniołów biznesu – wyjaśnia Zbigniew Wiatr, szef projektu.

Anioły biznesu wypełniają lukę kapitałową, którą napotyka wielu początkujących przedsiębiorców. Dla wielu z nich równie ważny, jak sam projekt jest zespół, który ma go realizować. Inwestują w przedsięwzięcia obarczone ryzykiem, jakiego nie chcą podjąć banki lub fundusze venture capital. W Polsce na tego rodzaju biznesy są w stanie wyłożyć od kilkuset tysięcy do 1,5 mln złotych. Pieniądze na start lub rozwój przekazują zazwyczaj w formie podwyższenia kapitału spółki.

Zaangażowanie anioła trwa ok. 3-7 lat. Kończy się, kiedy firma przynosi duże zyski i można sprzedać udziały (np. funduszowi venture capital lub inwestorowi branżowemu) z bardzo wysoką stopą zwrotu. W USA jest około 250 tys. aniołów biznesu, w Europie Zachodniej ponad 75 tys. Nie wszystkie ich anielskie inwestycje skończyły się finansowym sukcesem, ale udane przedsięwzięcia przyniosły niektórym super zyski.

Anonimowy anioł, który zainwestował w Apple Computer 91 tys. dolarów, zarobił na nim około 154 mln dolarów. Konto prywatnego inwestora, który wsparł internetowy sklep Amazon.com kwotą 100 tys. dolarów, powiększyło się o około 26 mln dolarów. W Polsce to wciąż mało popularny sposób angażowania kapitału, ale i u nas dzięki wsparciu aniołów biznesu rozwija się coraz więcej firm. Przykładami takich inwestycji są m.in. Allegro, Apeiron Sythesis, TV Biznes, W Biegu Cafe.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.