KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Pielęgniarki nie chcą na swoje
2010-01-21

Jeszcze niedawno o unijną dotację na założenie firmy walczyły setki kandydatów na biznesmena. Teraz do wzięcia jest po 40 tys. dla 10 pielęgniarek. Chętnych brak.

Izba pielęgniarska uważa, że jej członkinie nie powinny dłużej pozostawać w cieniu lekarzy. Mogłyby założyć własne firmy.
Możliwości są ogromne. Wiele osób wypisywanych ze szpitali potrzebuje opieki pielęgniarskiej i chętnie za nią zapłacą. Szpitale, zamiast zatrudniać pracowników na etat, wolą podpisywać kontrakty. A żeby podpisać kontrakt, trzeba mieć firmę. Pielęgniarski samorząd przygotował program i zdobył na jego realizację unijne pieniądze. Izba chce dać 10 pielęgniarkom po 40 tys. zł na własną firmę. I 1100 zł miesięcznie na ZUS, czynsz, internet, telefon, księgowość. Trzeba tylko zapisać się na kurs, który z pielęgniarki zrobi bizneswomen.
Takie szkolenia w Łodzi organizowała m.in. Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego. Młodych mam, ludzi po 45. roku życia czy mieszkańców gmin zagrożonych bezrobociem do zakładania firm nie trzeba było namawiać. O jedno miejsce na kursie i pieniądze na rozkręcenie biznesu starało się po 20-30 osób. Organizatorzy kursu w izbie pielęgniarskiej myśleli, że u nich będzie podobnie. Ale na razie na kurs zapisało się tylko 8 pielęgniarek. Wprawdzie papiery można składać do końca tygodnia, ale organizatorzy liczą się z tym, że trzeba będzie przedłużyć rekrutację. – Spodziewałam się większego zainteresowania – mówi Barbara Wilkak, koordynatorka projektu.
Błażej Moder, prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego: – Ja też tego nie rozumiem. Nie wierzę, że nie znajdzie się 20 pielęgniarek, które poprowadzą świetny biznes. Kiedy organizowaliśmy podobny program dla młodych kobiet, na 20 miejsc zgłosiło się 600 osób. Powstały m.in. szkoły tańca i językowa oraz biuro księgowe.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.