KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Pół setki e-biznesmenów
2009-10-27

Kilku właścicieli małych firm informatycznych spędziło noc w samochodach zaparkowanych przed wieżowcem przy ul. Tuwima w Łodzi.

O godz. 9 mieszcząca się tam Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego zaczęła przyjmować wnioski od przedsiębiorców z pomysłem na biznes związany z Internetem.

O godz. 7 chętnych na dotację z unijnej kasy było już ponad 30. Biznesmeni koczowali pod siedzibą Agencji, bo dobrze napisany wniosek oznacza niemałe pieniądze z funduszy unijnych na realizację pomysłu.

Maksymalnie można dostać nawet milion złotych. Z ogólnokrajowej puli zarządzanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości do wzięcia jest 135 mln zł. Jest niemal pewne, że pieniędzy nie wystarczy na wszystkie pozytywnie ocenione projekty. A wtedy decydować będzie kolejność zgłoszeń.

– Osoby z naszego regionu i tak są w dobrej sytuacji, bo u nas e-biznesów jest dość mało i mogliśmy je szybko zarejestrować – mówi Błażej Moder, prezes zarządu ŁARR. Przy Tuwima kolejkę 45 e-biznesmenów udało się rozładować w ciągu godziny. Tymczasem np. w stolicy setki osób utworzyło dwa konkurencyjne komitety kolejkowe.

Jednym z blisko 50 łódzkich biznesmenów ubiegających się o fundusze był Piotr Zieliński. Z partnerami chce zdobyć pieniądze na wirtualny system lokalizacji osób za pomocą noszonych przez nie komórek. – Potrzebujemy funduszy na oprogramowanie i promocję – mówi.

Przedsiębiorcy z naszego regionu walczą też o pieniądze m.in. na społecznościowy portal dla rodziców szukających niań i e-księgowość. Na dotację mają szansę firmy młode – działające na rynku nie dłużej niż rok. Po otrzymaniu dotacji muszą kontynuować działalność co najmniej trzy lata.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.