KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Przedsiębiorczy dostali szansę na własne firmy
2009-08-18

Sieradzanie pokazali, że są przedsiębiorczy i mają dobre pomysły na swój biznes. W ostatnim konkursie Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w którym stawką były solidne unijne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wystartowało aż 800 osób. Pieniądze dostała dwudziestka szczęśliwców. W tym gronie znalazło się aż dwoje mieszkańców Sieradza.

Robert Jabłoński zgłosił się z pomysłem na cyfrową pracownię poligraficzną. Wcześniej zdobywał doświadczenie w tej materii podczas pracy w lokalnych redakcjach, także „Dzienniku Łódzkim”, a potem w zduńskowolskiej drukarni „Centrum”.

– Pomysł na własną firmę miałem już od kilku lat. Gdy pojawił się nabór na dotację poprzez agencję, postanowiłem spróbować. Tym bardziej że mogłem liczyć na wsparcie swojego szefa, który sam mnie do tego zachęcał. Dzięki temu na pewno było mi łatwiej spróbować swoich sił.

Wniosek sieradzanin złożył w styczniu. Razem z nim zrobiło tak 800 osób. – Mimo wiary we własne siły, ta liczba sprawiła, że nieco zwątpiłem. A potem jeszcze bardziej po rozmowie kwalifikacyjnej, która w moim przypadku trwała ledwie pięć minut. Wyszedłem z niej z mieszanymi odczuciami.

Obawy okazały się jednak niepotrzebne. Robert Jabłoński dotację dostał, dzięki czemu od niedawna może cieszyć się własną pracownią, uruchomioną przy ul. Sarańskiej. Jak przyznaje, zainwestować musiał także swoje pieniądze, bo unijna dotacja ledwie wystarczyła na zakup jednej profesjonalnej maszyny do druku. – Tych 40 tysięcy złotych to była kropla w morzu potrzeb, ale bez niej nie miałbym szansy na otwarcie firmy – nie ma wątpliwości.

Podobnie mówi Anna Bobrowska-Sałuda, która z początkiem lipca otworzyła przy ul. Krakowskie Przedmieście biuro architektoniczne „Sałuda Architekci”. – To wiązało się z ogromnymi kosztami. Sam zakup lepszego sprzętu i oprogramowania pochłonął połowę dotacji.

Sieradzanka przyznaje, że nie mogła uwierzyć w swoje szczęście, ale i przedstawiła niebanalny pomysł na swoją firmę, poparty doświadczeniem, które zdobyła podczas zagranicznej praktyki. – Będę projektowała domy według energooszczędnych zasad i myślę, że to właśnie chwyciło.

***

Dają miliony
Jak informuje ŁARR, tylko w trzech tegorocznych konkursach agencji o 60 dotacji ubiegało się około 1,5 tys. osób. Wszyscy musieli napisać biznesplan, ale przede wszystkim mieć ciekawy pomysł na firmę, a te były najróżniejsze. Wygrały m.in. portal dla hobbystów gry Pentaque, wirtualna recepcja, klub fitness dla osób starszych oraz produkcja tzw. utensyliów funeralnych, czyli… wyposażenia trumien.
Na wspieranie przedsiębiorczości w regionie Unia nie skąpi grosza. ŁARR dostała na trzy projekty 4,5 mln zł z programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Ale nie tylko agencja ogłasza takie konkursy. ŁARR i inne podmioty będą miały w najbliższym czasie do wydania aż 27 mln zł. To wystarczy na 700 dotacji.

Paweł  Gołąb

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.