KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Rekordowe e-biznesy
2009-10-30

Rekordowym zainteresowaniem cieszył się konkurs na unijne dotacje dla firm na świadczenie e-usług. W Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego wnioski złożyło 120 przedsiębiorców z Łodzi i regionu, prawie trzy razy więcej niż w poprzedniej edycji. Stawką są dotacje w wysokości do 850 tys. zł, a do podziału w całym kraju jest 135 mln zł.

Część przedsiębiorców ustawiła się w kolejce przed siedzibą ŁARR w nocy przed rozpoczęciem naboru. Obawiali się, że w przypadku dużej liczby chętnych o przyjęciu wniosku może decydować kolejność złożenia.

– W konkursie najważniejszym kryterium jest merytoryczna jakość projektu – wyjaśnia Błażej Moder, prezes ŁARR.

Po 40 minutach kolejka zniknęła, a dokumenty były przyjmowane na bieżąco. Przedsiębiorcy mogli je też wysłać pocztą lub kurierem, ale większość złożyła osobiście.

Nabór prowadzono jednocześnie we wszystkich województwach. Zajmowały się tym tzw. Regionalne Instytucje Finansujące – w Łódzkiem jest nią ŁARR. Była to już czwarta edycja konkursu, a trzecia w tym roku. Organizuje go Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dotacje mogą pokryć 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, resztę muszą wyłożyć firmy. Są przyznawane na przygotowanie, świadczenie i wdrożenie e-usług, ale nie wszystkich. W grę nie wchodzą m.in. usługi hostingowe, związane z utrzymaniem domen lub handlem w Internecie.

Wnioski złożone przez przedsiębiorców z regionu łódzkiego czeka najpierw ocena formalna w ŁARR, a  następnie merytoryczna w PARP. W poprzednich edycjach nie wszystkie pomyślnie przeszły przez ten etap – w Łódzkiem dotacje (łącznie 10,6 mln zł) otrzymało 16 firm spośród 47, które się o nie ubiegały. Najniższe dofinansowanie wyniosło 55 tys. zł, najwyższe 850 tys. Wśród zwycięskich projektów znalazły się m.in. internetowa usługa treningu umysłu i rozwoju inteligencji – „Siłownia umysłu”, wirtualna medyczna czytelnia czasopism, książek i publikacji naukowych wraz z inteligentną wyszukiwarką oraz serwis o nieruchomościach z regionu łódzkiego, przeznaczonych na sprzedaż.

 

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.