KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Są pieniądze na unijne e-biznesy
2009-09-07

Doktorant Uniwersytetu Łódzkiego odchodzi z uczelni, kobieta po czterdziestce rezygnuje z etatu finansistki. Oboje zakładają własne firmy.

Witek zainwestował w swoją pasję – rowery. Już w 2003 roku „Gazeta” opisywała jak – wtedy jeszcze student geografii – objechał razem z kolegą Morze Północne. Przejechali przez Niemcy, Holandię, Belgię, Francję, Anglię, Szkocję, Norwegię, Szwecję i Danię. Przez dwa wakacyjne miesiące pokonali na rowerach 6 tys. km, zwiedzając szkockie zamki, podziwiając jezioro Loch Ness czy kąpiąc się w fontannie na Trafalgar Square.

O własnym biznesie wypowiada się ostrożnie. – Ĺťyczę wszystkim jak najlepiej, ale wiele firm nie przetrwa – przewiduje. W swój sukces wierzy, bo uważa, że dostrzegł niszę na rynku. Otwiera internetowy sklep z dobrymi, używanymi rowerami, które będzie sprowadzał z Holandii i Niemiec. Chce też prowadzić serwis rowerów oraz portal społecznościowy. – Dla takich zapaleńców jak ja – mówi.

Firm w sieci ciągle przybywa. Najlepsze pomysły mają szanse na unijne dotacje. W projekcie Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego „Wirtualna firma – realny sukces” jak na razie dwudziestu łodzian dostało prawie po 40 tys. zł, m.in. na kupno komputera i oprogramowania. – Pomysły na e-biznesy były przeróżne. Wirtualna recepcja, sklep żeglarski czy centrum logopedyczne – opowiada Krzysztof Kałużny z ŁARR.

Programów unijnych, które przyznają dotacje młodym przedsiębiorcom, jest kilka. W jednym z nich pomoc dostała Bożena Kubera, która dziś uruchamia internetowy klub „Wyspy zdrowia”. – Kierowany do kobiet w moim wieku, czyli 40-plus – wyjaśnia. W Łodzi organizowane będą zajęcia fitness, gimnastyka chińska i techniki relaksacyjne. Kobiety z całej Polski będą zapraszane do sieci, gdzie znajdą wiele poradników, m.in. o suplementach diety.

Wcześniej pani Bożena zawodowo zajmowała się… finansami. Pasja okazała się jednak silniejsza. Biznesmenka planuje założyć biblioteczkę zdrowia, kącik dla odchudzających się i internetowy sklep. Już wie, że czasu wolnego mieć nie będzie. – Czy możemy porozmawiać później, bo właśnie ustalam logotyp na wizytówki – mówi reporterce „Gazety”, gdy ta dzwoni z prośbą o rozmowę. Potem opowiada: – Na razie wszystko robię sama i muszę dać z siebie wszystko. Z czasem może uda się zatrudnić pracownika.

Podobnie planuje Witek. – Teraz jeszcze nie mam na to pieniędzy. Ale nie można przegapić momentu, gdy należy mieć kogoś do pomocy, by samemu skupić się na rzeczach ważniejszych. Tylko wtedy firma będzie się rozwijać – mówi.

Zakładający wirtualne firmy przyznają, że taki biznes wymaga mniejszych nakładów. Nie trzeba wynajmować dużych lokali. Komputer można kupić z drugiej ręki, a darmowe oprogramowanie ściągnąć z internetu. Utrzymanie serwera i domeny oraz opłacenie składek ZUS (preferencyjne przez pierwsze dwa lata) to wydatek około 350-400 zł miesięcznie.

Ciągle jednak więcej niż połowa nowych firm upada w ciągu dwóch lat działalności. E-biznesy nie są tu wyjątkiem. Według Sławomira Szulca, współwłaściciela łódzkiej Pracowni Projektowania Graficznego „Indygo”, dziś – przynajmniej w jego branży – trudniej utrzymać się na rynku niż 11 lat temu, gdy zaczynał. – Przybyło konkurencji, a klienci są bardziej wymagający – dodaje.

Coraz więcej łodzian decyduje się na założenie e-biznesu. Robią to nie tylko absolwenci uczelni, ale także osoby, które przez wiele lat pracowały w spółkach na etatach.

Witold Kopeć jeszcze niedawno był doktorantem na Wydziale Nauk Geograficznych. Miał pół etatu, bez szans na cały. – I czułem, że coś muszę zmienić – wspomina. Zdecydował się na własny biznes. – Nie ukrywam, że pomogły mi fundusze europejskie – mówi. – Zresztą nie tylko mnie, bo wielu moich znajomych zakłada firmy.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.