KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Sięgnął po dużą kasę
2009-09-01

W walce o własny biznes Tomasz Macuda pokonał prawie 800 przedsiębiorców.

Pabianiczanin wykonuje meble na wymiar. Od szafek kuchennych, szaf wnękowych, po meble biurowe, sypialniane i te do salonów. Mimo wielkiej konkurencji, nie bał się wystartować z kolejnym zakładem stolarskim. O dotacji z Unii dowiedział się z Internetu. Wypełnił potrzebne wnioski i dokumenty.

– Wszystkie niezbędne papiery złożyłem w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego – opowiada.

Konkurs pt. „Własna firma drogą do sukcesu” ruszył w lutym. 800 osób złożyło wnioski o 40 tysięcy złotych dotacji. Po pierwszym etapie wyłoniono stu mieszkańców regionu łódzkiego, w tym pabianiczanina.

– W kolejnym etapie musieliśmy przedstawić własny, szczegółowy biznesplan oraz przejść rozmowę kwalifikacyjną – wspomina Macuda.

Wtedy wybrano dwadzieścia najlepszych pomysłów na własne przedsiębiorstwo. Pabianiczanin, jako jeden ze szczęśliwców, otrzymał unijną dotację na prowadzenie zakładu stolarskiego.

– Zajmowałem się tym wcześniej, dlatego chciałem robić to, na czym znam się najlepiej – tłumaczy.

Zanim pieniądze wpłynęły na konto, pan Tomasz musiał wraz z pozostałą dziewiętnastką uczestników przejść szkolenia z zakresu przedsiębiorczości. Po czterech miesiącach od rozpoczęcia kursu Tomasz Macuda otrzymał pierwsze pieniądze. Za nie kupił niezbędne maszyny. Jest samowystarczalny.

– Robię meble wysokiej jakości, nie jestem nastawiony na tanią, masową produkcję. Dlatego mam wielu klientów – dodaje.

Prócz 40.000 złotych stolarz przez pół roku co miesiąc dostaje dodatkowo 1.100 zł. To firma wsparcia, którą przeznacza na opłaty ZUS-u i najmu lokalu.

– Dotacje unijne przeznaczone są dla osób kreatywnych, przedsiębiorczych, które mają konkretny pomysł na własną firmę. Warto w to włożyć trochę wysiłku – dodaje pabianiczanin.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.