KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Start up days, czyli jak założyć własny biznes
2010-01-06

 

 

Start up days, czyli jak założyć własny biznes

Jak napisać dobry biznes plan? Skąd wziąć kapitał na założenie firmy? Jaką formę opodatkowania wybrać? Temu m.in. była poświęcona konferencja, zorganizowana na Uniwersytecie Łódzkim w ramach „Akademii młodego biznesmena. Start up days” przez Podatkowe Koło Naukowe „Advisor”.  Patronat nad nią objęła Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego.

Specjaliści i praktycy, prowadzący wykłady w „Akademii młodego biznesmena”, mają wprowadzać studentów i licealistów w tajniki zakładania własnego biznesu i zachęcać ich do przedsiębiorczości.  Sadząc po frekwencji, pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

– Wiele osób już na studiach myśli o prowadzeniu firmy, ale bardzo się tego obawiają. Nie wszyscy wiedzą też,  gdzie skierować pierwsze kroki i skąd wziąć pieniądze na uruchomienie działalności gospodarczej – mówi Monika Wójcik, prezes „Advisora”. – Chcemy ich przekonać, że założenie własnego biznesu nie jest takie trudne i że warto być kowalem swojego losu.

Kandydaci na przedsiębiorców obawiają się rzucania kłód pod nogi już na etapie rejestracji firmy.  Dlatego przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy wyjaśnili krok po kroku, gdzie się udać i jakie dokumenty są potrzebne, aby zarejestrować biznes. Cenne okazały się praktyczne wskazówki dotyczące wyboru form opodatkowania działalności gospodarczej i pisania biznes planów, nie mówiąc już o wprowadzeniu w meandry wciąż zmieniającego się Kodeksu pracy.

A co zrobić z pomysłem na biznes, gdy brakuje funduszy na start?  O tym mówił Krzysztof Kałużny z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W sukurs przedsiębiorczym, także studentom, przychodzi chociażby Unia Europejska. Na założenie firmy można dostać do 40 tys. zł jednorazowej dotacji, a dodatkowo skorzystać z tzw. wsparcia pomostowego (ok. 1100 zł przez 6-12 miesięcy) oraz szkoleń. To zresztą nie jedyna możliwość sięgnięcia po unijne wsparcie. Osoby prowadzące, bardzo popularne wśród studentów, e-biznesy mogą dostać nawet 850 tys. zł dotacji na rozwój firmy z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Bezcenną pomocą dla działających już firm są także niskooprocentowane pożyczki, udzielane np. przez fundusz pożyczkowy ŁARR.  

Autorzy odważnych i innowacyjnych pomysłów biznesowych mogą natomiast skorzystać z alternatywnego źródła kapitału, jakim są Anioły Biznesu. Dzięki „anielskim” inwestycjom rozwinęły się m.in. takie firmy, jak Apple, Google i Starbucks, a w Polsce Allegro czy W Biegu Cafe. Następni stoją przed taką szansą dzięki Gildii Aniołów Biznesu, najnowszemu projektowi ŁARR, zaprezentowanemu tym razem studentom.


Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.