KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Tanie pożyczki dla małych i średnich
2009-11-25

Tanie pożyczki dla małych i średnich

Banki nie chcą nam udzielać kredytów, więc nie możemy się rozwijać – narzekają właściciele małych i średnich firm. Właśnie oni w największym stopniu odczuli zaostrzenie polityki kredytowej banków. Wielu przedsiębiorców może jednak skorzystać z funduszy pożyczkowych, które oferują pożyczki nie tylko o wiele tańsze niż w bankach, ale przede wszystkim bardziej dostępne.

W całym kraju jest około 70 funduszy pożyczkowych, w Łódzkiem 5. Największym w tym województwie zarządza Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego – jego kapitał pożyczkowy wynosi ponad 16 mln zł, niemal 50 proc. kwoty, którą dysponują na ten cel wszystkie pozostałe fundusze w regionie.
Fundusz pożyczkowy ŁARR jest wsparciem dla mikro-, małych i średnich firm w województwie łódzkim. – Szczególnie cennym w czasie kryzysu, gdy banki wysoko podniosły kredytową poprzeczkę – mówi Zbigniew Wiatr, dyrektor zarządzający ŁARR.
W rankingu Polskiego Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych fundusz ŁARR zajął pierwsze miejsce w kraju (w grupie średnich funduszy) pod względem wartości udzielonych pożyczek od początku działalności. Przedsiębiorcy mogą otrzymać do 300 tys. zł pożyczki i spłacać ją do trzech lat.
Pożyczki udzielane przez fundusz ŁARR to jednak przede wszystkim najtańszy pieniądz w regionie, a także jeden z najtańszych w kraju, ponieważ pieniądze, jakimi dysponuje fundusz, pochodzą z tzw. dotacji pomocowych. Oprocentowanie wynosi zaledwie połowę stawki referencyjnej, co obecnie daje  2 -2,5 proc. w skali roku, w zależności od okresu spłaty. Np. łączne odsetki od pożyczki w wysokości 60 tys. zł, spłacanej przez rok, wyniosą zaledwie 650 zł, a przez dwa lata – 1406 zł. Prowizja od 2,5 do 3,5 proc. wartości pożyczki to jednorazowy wydatek.
Pożyczki są przeznaczone przede wszystkim dla przedsiębiorców z województwa łódzkiego (niezależnie od branży i formy prawnej), ale mogą je też otrzymać firmy z innych regionów, które chcą tu zainwestować. Fundusz ŁARR udziela pożyczek na inwestycje do 80 proc. ich wartości, m.in. na kupno nieruchomości przeznaczonej na działalność gospodarczą, urządzeń, komputerów i oprogramowania, środków transportu, które umożliwią przedsiębiorcom stworzenie nowych miejsc pracy lub utrzymanie istniejących. Od początku istnienia funduszu dzięki tym pożyczkom powstało ponad 2350 miejsc pracy, a wartość zrealizowanych inwestycji w ostatnich 4 latach przekroczyła 17 mln zł.

Jak załatwić pożyczkę krok po kroku:
1.
Skontaktuj się z ekspertem ŁARR, który udzieli wszelkich informacji (www.larr.lodz.pl).
2.
Pobierz potrzebne formularze ze strony www.larr.lodz.pl i wypełnij.
3.
Złóż wniosek o pożyczkę wraz z kompletem dokumentów i biznesplanem.
4.
Poczekaj na rozpatrzenie wniosku – pracownicy funduszu skontaktują się z Tobą.
5.
Gdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, poradź się eksperta, jaki rodzaj zabezpieczenia będzie dla Ciebie optymalny.
6.
Podpisz umowę o przyznaniu pożyczki.
7.
Złóż uzgodnione zabezpieczenie i potwierdzenie wniesienia wkładu własnego.
8.
Sprawdź stan konta – pożyczka zostanie na nie przelana.
Cała procedura zajmie około miesiąca.
Fundusze pożyczkowe dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzą w Łódzkiem także Fundacja Rozwoju Gminy Zelów, Fundacja Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości w Poddębicach, łódzka Fundacja Inkubator oraz Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego. W zależności od instytucji, wysokość udzielanych przez nie pożyczek wynosi od 10 do 120 tys. zł, odsetki 6-9 proc. rocznie, a prowizja 3-3,5 proc. pożyczonej kwoty.

 

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.