KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Tanie pożyczki dla przedsiębiorstw idą jak ciepłe bułki
2011-07-08

– Mimo że pieniądze te dostępne są od niedawna udało się nam udzielić już pierwszych pożyczek – chwali się Przemysław Andrzejak, prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Projekt, który ruszył w czerwcu realizowany w ramach inicjatywy JEREMIE. To jedno z kluczowych przedsięwzięć wspierających przedsiębiorców z funduszy Unii Europejskiej. Ma na celu dostarczenie zwrotnego kapitału (w formie np. kredytów, pożyczek, poręczeń, czy instrumentów kapitałowych) na wsparcie rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają utrudniony dostęp do finansowania na rynku.

Jedną z największych zalet pożyczek z mechanizmu JEREMIE jest niskie oprocentowanie. Okres spłaty wynosi od 12 do 60 miesięcy (dopuszcza się maksymalnie trzy miesiące karencji). Wysokość oprocentowania w skali roku to tylko 2 proc. (przy okresie spłaty do 12 miesięcy), 2,25 proc. (12 do 24 miesięcy) i 2,5 proc. (powyżej 24 do 60 miesięcy). Fundusze będzie można wykorzystać wielokrotnie, bo JEREMIE jest funduszem odnawialnym. Kiedy pieniądze odda jeden przedsiębiorca, to będzie je mógł pożyczyć inny. Z szacunków UE wynika, że na bazie każdego euro powstaną instrumenty finansowe o wartości od 2 do 10 euro. Przynosi to większe korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw niż system dotacji, bo gwarantuje ciągłość i stabilność wsparcia. Pieniądze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. We wrześniu 2009 roku Urząd Marszałkowski zlecił Bankowi Gospodarstwa Krajowego utworzenie i zarządzanie funduszem powierniczym. Bank dostał na ten cel 188 mln zł. Na pożyczki BGK przeznaczył 20 mln zł. Docelowo ma ich być ponad 100 mln zł. Reszta pieniędzy, które bankowi przekazał Urząd Marszałkowski zostanie przeznaczona na przykład na poręczenia kredytów. Pieniądze na pożyczki rozdysponuje Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego między przedsiębiorców z województwa łódzkiego.

– Bardzo nam zależało na szybkim i skutecznym uruchomieniu programu. Zwrotny system pomocy przedsiębiorcom będzie preferowany w przyszłym okresie unijnego wsparcia. Warto nauczyć się go już teraz. Program niedawno ruszył, dlatego bardzo się cieszę, że pierwsi chętni już się znaleźli – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Najmniejszy możliwy kredyt do wzięcia to 15 tys. zł, największy może wynieść nawet 500 tys. zł (do 80 proc. kosztów inwestycji netto). Co można zrobić z unijną pożyczką? Pieniądze będzie można wydać na roboty budowlane, zakup nieruchomości, maszyn, komputerów, oprogramowania, czy samochodu. Pożyczki nie można jednak wykorzystać na zapłacenie za już kupiony budynek czy sprzęt. Wszelkie informacje dotyczące pożyczek, regulamin funduszu, formularze dokumentów aplikacyjnych można uzyskać na stronie internetowej www.larr.lodz.pl, w siedzibie ŁARR S.A. – ul. Tuwima 22/26, 90-002 Łódź i pod tel. 42 664 30 43.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.