KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Unia wspiera przedsiębiorczych
2009-08-06

Unia wspiera przedsiębiorczych

20 kolejnych firm ruszy we wrześniu w Łodzi i podłódzkich miejscowościach dzięki unijnym dotacjom, przyznanym przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego.

Wszystkie założyły kobiety, które wzięły udział w programie ŁARR „Bądź sobie szefem”, wspierającym przedsiębiorczość właśnie kobiet. Dostały do 40 tys. zł dotacji na rozkręcenie biznesu, skorzystały też ze szkoleń oraz doradztwa, a ponadto przez okres od 6 miesięcy do roku będą otrzymywały po 1100 zł miesięcznie. Wśród nowych firm są m.in. studio projektowania mody, portal dla hobbystów gry Pentaque, internetowy sklep numizmatyczny, a jedna z uczestniczek zajmie się szyciem i sprzedażą tzw. utensyliów funeralnych, czyli… „wyposażenia” trumien.
– Zainteresowanie było ogromne. Wpłynęło aż 625 wniosków. Preferencje miały osoby wracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym, a także długotrwale bezrobotne, jednak nie był to warunek udziału w programie. Jedynym wymogiem było nieprowadzenie działalności gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach – mówi Krzysztof Kałużny z ŁARR.
Na taką samą pomoc mogli liczyć zwycięzcy konkursów w dwóch innych tegorocznych programach ŁARR – „Wirtualna firma – realny sukces” oraz „Własna firma drogą do sukcesu”. Pierwszy był przeznaczony dla osób chcących założyć e-biznes, a drugi dla mających ciekawe pomysły na własny biznes w ogóle. Wśród wybranych projektów znalazły się m.in. portal społecznościowy „Klub po 40-tce”, internetowy sklep żeglarski, wirtualna recepcja, centrum edukacyjno-przedszkolne, architektoniczna inwentaryzacja zabytków i zajęcia ruchowe dla osób starszych. Większość spośród 40 firm już działa, pozostałe ruszą lada tydzień.
Do wszystkich trzech programów zgłosiło się około 1500 osób. ŁARR uzyskała na nie łącznie 4,5 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

 

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.