KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
Unijny sukces tomaszowianki
2009-08-11

Mieszkanka Tomaszowa Julita Wołczyk pokonała ponad 800 osób w staraniach o dotacje z Unii Europejskiej na założenie własnego biznesu. Jej pomysł na centrum relaksu dla dzieci niepełnosprawnych znalazł się wśród 20 uznanych za najlepsze w projekcie „Własna firma drogą do sukcesu” – konkursie organizowanym przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego.

Konkurencja okazała się ogromna, ale było o co walczyć. Zwycięzcy mogli dostać do 40 tys. zł dotacji na rozkręcenie firmy i dodatkowo 1100 zł miesięcznie w początkowym okresie działalności (do roku), mieli też zapewnione szkolenia z podstaw prowadzenia biznesu, m.in. z obowiązujących przepisów i radzenia sobie w urzędach.
Udało się! Lecz do końca nie wierzyłam, że wygram. Podczas drugiego etapu, czyli rozmowy kwalifikacyjnej, myślałam, że zwyczajnie zawaliłam. Zwątpiłam w swój pomysł, myślałam, że jest za mało innowacyjny, a przecież to liczy się najbardziej – mówi Julita Wołczyk. – Okazało się, że inni proponowali dużo mniej innowacyjne rzeczy ode mnie. W konkursie brało udział wielu komputerowców i budowlańców. Wydaje mi się, że na pewno miałam też ogromne szczęście – dodaje.
O unijne pieniądze na uruchomienie firmy stara się coraz więcej mieszkańców regionu, w tym z Tomaszowa i okolic. Tylko w trzech tegorocznych konkursach ŁARR o 60 dotacji ubiegało się około 1500 osób. Wszyscy musieli m.in. napisać biznesplan, ale przede wszystkim mieć ciekawy pomysł na firmę, a te były najróżniejsze. Wygrały też m.in. portal dla hobbystów gry Pentaque, wirtualna recepcja, klub fitness dla osób starszych oraz produkcja tzw. utensyliów funeralnych, czyli… „wyposażenia” trumien.
Na wspieranie przedsiębiorczości w regionie Unia nie skąpi grosza. ŁARR dostała na trzy projekty 4,5 mln zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zapraszamy również do przeczytania specjalnego wywiadu z Julitą Wołczyk, który ukaże się na łamach portalu już na początku września.

Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.