KONSULTANCI
  • JEREMIE2 tel: 42 664 3 043
  • Konsultanttel.: 42 208 9 311
WIĘCEJ
W piecu Magdy siedzi dziesięć aniołów
2009-12-23

– Zaraz je wyjmę, ale trzeba to zrobić bardzo ostrożnie. Piec musi wystygnąć, bo wcześniej temperatura w nim przekraczała tysiąc stopni Celsjusza – opowiada dziewczyna. – A anioły są bardzo kruche.

Magdalena Surmacz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów nauczyła się robić coś z niczego. Umiejętności te wykorzystała potem przy tworzeniu scenografii i rekwizytów do oscarowej produkcji „Piotruś i Wilk” Studia Filmowego Se-Ma-For. Prowadziła też warsztaty dla dzieci, na których najmłodsi lepili z gliny i malowali. Jedna z jej podopiecznych zdobyła nawet nagrodę w łódzkim konkursie na najładniejszego aniołka.

– To mnie zainspirowało. Zrobiłam pierwszą figurkę dla mojego synka – wspomina Magda. Zobaczyła ją koleżanka dziewczyny i poprosiła o podobną. Tak zaczęła robić anioły dla rodziny i przyjaciół. Miały coraz większe wzięcie, więc pomyślała o profesjonalnej pracowni i własnym biznesie. Wzięła udział w unijnym konkursie „Bądź sobie szefem” Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego i wygrała, pokonując prawie sześćset kandydatek. Zastrzyk unijnej gotówki przeznaczyła na wyposażenie pracowni, m.in. zakup pieca do wypalania ceramiki i specjalnego koła garncarskiego. – Dziś mogę wypalać figurki w temperaturze 1320 stopni Celsjusza – mówi dziewczyna.

Jej anioły są charakterystyczne. – Niektórzy zarzucają im, że są zbyt smukłe, a nawet anemiczne. Moim zdaniem właśnie to jest ich największym atutem, wyróżniającym je spośród wielu innych – uważa artystka.Magdę inspiruje też sztuka baroku i secesji, dlatego stara się, aby figurki były delikatne, lekkie i proste.

Każdy anioł to odrębny projekt i właściwie nie ma dwóch identycznych. Najmniejsze mają ok. 20 cm, a ich wykonanie zajmuje kilka godzin. Największe osiągają pół metra.
Magda wypala też figurki imienne – pary aniołów z imionami, które można podarować jako prezent ślubny albo dziecku, z okazji narodzin. Na życzenie klientów upodabnia anielskie twarze do nich samych. Swoje prace wystawiała m.in. w łódzkiej Galerii Dessa i na Festiwalu Ceramiki w Warszawie. Zrobiły furorę.


Doradztwo w zakresie uzyskania wsparcia finansowego oraz asysta w rozpoczęciu działalności gospodarczej
Dotacje unijne dla przedsiębiorców na badania i rozwój, nowe inwestycje oraz wspieranie polskiego eksportu.
Wsparcie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie przygotowania strategii rozwoju oraz promocji. Organizacja misji gospodarczych oraz doradztwo biznesowe.
Preferencyjne pożyczki oraz poręczenia dla MŚP, przeznaczone na finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych na terenie woj. łódzkiego.